Kínából jöttem – előadás

Kínából jöttem…Nagy örömünkre az érdeklődők nálunk hallgathatták meg a Bekton Ifjúsági Fúvószenekar élménybeszámolóját kínai vendégszereplésükről.  A zenekar honlapján a következőket olvashatjuk:A Balmazújvárosi Ifjúsági fúvószenekar 1967-ben alakult meg az akkori, helyi Veres Péter Művelődési Központ támogatásával. Az együttes előbb Úttörő, majd később Ifjú Gárda zenekarként vált ismertté. 1990-től a csoport Bekton Ifjúsági Fúvószenekar néven lép fel. 1997. január óta egyesületi formában működik. Az együttes több formációban – koncert fúvószenekarként és mazsorettcsoportot kísérve menetzenekarként is ismert. A művészeti csoport nemcsak hazánkban szerzett elismerést Balmazújvárosnak, hanem egész Európát járva koncertről-koncertre bizonyította a magyar fúvósok tehetségét. Évente 40-50 fellépésük van, amelynek felét külföldön teljesítik. Koncerteztek már Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Dániában, Franciaországban, Görögországban, Hollandiában, Lengyelországban, Luxemburgban, Németországban, Olaszországban, Portugáliában, Romániában és Svájcban is. A zenekar jelenleg 65, míg a mazsorett csoport 15 tagú. Repertoárja a legszélesebb közönségigényt kielégítve, a klasszikus fúvós muzsikától a mai modern feldolgozásokon keresztül, az ismert filmzenékig terjed. Az egyesület legfőbb célja a fúvószenei kultúra fejlesztése, a fúvószenei hagyományok ápolása, megőrzése, melyek érdekében az együttes utánpótlását a zeneiskola biztosítja.   2014 szeptemberében a város összefogásának köszönhetően a zenekar és a mazsorett csoport részt vehettek a kínai Sanghajban megrendezett 25. turisztikai fesztiválon. Az előzményekről, az útról és az ott eltöltött napokról meséltek vendégeink, többek között Bekker Gyula karnagy, Lénárt József, Túri Péter, …Az általuk elmeséltek mellett a jelenlévők sok általuk készített remek fotót is láthattak, így közösen élhették át újra ezt a hatalmas élményt.

Kézműves képeslapok

Gazdag Izabella fonalgrafika technikával készült képeslapjainak kiállítása..
A megnyitó időpontja:
2014. december 04. 16.30
A kiállítást megnyitja: Petrovics Sándor sás-nádszövő

A papírmegmunkálás újszerű eljárása a papír varrása, mely grafikai elemeket hív segítségül.  A minta körvonalát a felületre jelöljük, majd a cérnaszálat egyik lyukból a másikba vezetjük. Az így keletkezett cérna-rajz metszései adják meg a különleges mintákat és formákat. A varrás önálló díszként is funkcionálhat egy üdvözlő lapon, de felhasználhatjuk rajzok kiegészítésére, díszítésére is. A megfelelő alapszínekhez kiválasztott varrószál harmonikussága fontos része a sikeres műnek.  

Néhány képeslap a sok közül.

Búvárkodj 2014 eredményhirdetés

2014. Búvárkodj! helyezettek

Véget ért a nagy sikernek örvendő Búvárkodj! pályázatunk. Négy iskola 45 csapata mérettette meg magát. Összesen 137-en voltak voltak versenyben ez alatt az időszak alatt. Gratulálunk a résztvevőknek és a helyezetteknek.


I.    Horváth Evelin Tünde                                                128p
I.    Kolozsán Lilla, Pál Zsuzsa Ilona, Rácz Viktória       128p

II.   Géricz Hanna       125,5p
II.   Lukács Dominik   125,5p

III. Kordás Virág, Daveczkiy Ágnes, Takács Andrea    124,5p
III. Kovács Lola, Nagy Krisztina, Lukács Bence           124,5p

Folt-Mix

Igazi csemegét kínálunk a kézimunka iránt érdeklődők számára: kiállításon tekinthetik meg helyi alkotók patchwork technikával készült szebbnél szebb munkáit, melyek november 15-ig lesznek láthatóak a könyvtár előterében.
A Folt-mix címet adtuk a kiállításnak, mert úgy éreztük, igazán változatos témákat dolgoztak fel az alkotók. A kisgyermekeknek szánt falvédőtől, az idősebbeknek varrt takaróig, a tavaszi képtől a karácsonyi asztalterítőig sok-sok különböző foltos textil tekinthető meg aulánkban, illetve tovább a lépcsőfordulón keresztül egészen a gyermekkönyvtár folyosójáig…
Ecsedi Józsefné, Lajter Imréné, Szabó Mária, Tarné Kertész Mária munkáihoz így kapcsolódnak Kállai Péterné Bazsa néni foltos textiljei. Látogassanak el hozzánk, s nézegessék meg ezeket az aprólékos munkával készült remekműveket!

Író-olvasó találkozó Bosnyák Viktóriával

Reményeink igazolódtak, óriási siker övezte az általunk szervezett író-olvasó találkozót, melyen városunk 63 alsó tagozatos tanulója találkozhatott Bosnyák Viktória íróval, fordítóval.

A sirály a király?, az Amikor kivirágzott a fánk fánk, a Tündérboszorkány, a Klott Gatya, ne fárassz!, az Analfa visszatér – csak néhány az írőnő által írt könyvek címei közül. A hozzánk ellátogató gyerekek nagy részének ismerősen csengtek ezek a címek, olvasták már ezeket a történeteket, ismerték a szereplőket. Most megismerkedhettek a szereplők kitalálójával, egy igazi íróval, akiről hamar kiderült, hogy nagyon ért a gyermekek nyelvén és igen jó a humora. Az is hamar bebizonyosodott, hogy egy felnőttel tegeződni nem mindig könnyű. Viktória felajánlotta, hogy mindenki tegezze, de a kérdések feltevésekor mégis sokszor szerepelt a mondatokban a „tetszik” kifejezés…Jókat kacagtunk, amikor Viktória ilyenkor „nem értette”, kitől kérdez a tanuló.Az írónő türelmesen válaszolt mindenre, főleg azután sorjáztak a kérdések, miután megtudtuk, hogy ő fordította (többek között) Stephenie Meyer Hajnalhasadás című könyvét! A délután hamar elszaladt, bízunk benne, hogy a negyedikesek sokáig emlékeznek erre a találkozóra, és még azok is elolvassák valamelyik Bosnyák Viktória könyvet, akik esetleg eddig nem tették. A könyvtárban minden kötet megtalálható, kölcsönözhető!

Mesélő könyvtárunk

„Közhírré tétetik, meseíró kerestetik” című pályázatunk eredményhirdetése a Népmese napján Szeptember utolsó hetében – hagyományt teremtve, immár negyedik alkalommal – tisztelegtünk a legnagyobb meseírónk és mesegyűjtőnk Benedek Elek előtt. Születésének 155. évfordulója alkalmából rendeztük meg meseíró pályázatunk díjátadóját.

Nagy örömünkre szolgált, hogy felhívásunkra negyvennégy alkotás érkezett a 8 és 14 év közötti korosztály tanulóitól. Ezek tartalmukat és műfajukat tekintve igen változatosra sikeredtek. Voltak közöttük meseszerűbbek, illetve fogalmazás jellegű történetek, hosszabb és rövidebb terjedelműek. Előfordultak klasszikus meseelemekkel tarkított írások, de többen próbálkoztak modern, nem megszokott szövegezésű beadványokkal, esetleg kisregényírással.

A történetek olvasása közben kalandos szörpkészítésenvettünk részt. MegismertükA szeretet erejét, ellátogattunk  a varázslatos Szivárványvilágba, megtudtuk milyen Az otthoni ceruza története, sőt Életre keltettünk egy könyvet, és együtt izgultunkA kis kardfogúval meséje során.  A képzelet szárnyán Bebarangoltuk a világot avitateam-mal és izgalmas kalandba keveredtünk Sirokkóval, a veszélysziget harcosával. Érdekeskalapszépségversenyen vettünk részt,valamint egy kiscsikó sikeres névadásának is tanúi lehettünk, miközben olvastuk a gyerekek írásait. Jó volt érezni a mese összetartó erejét, hiszen tudvalévő, hogy a mese kortalan.

         Szeretnénk, ha évről-évre minden ősszel megvalósulna ez pályázat, és olyan gyerekek is próbálkoznának meseírással, akik az idén valamilyen oknál fogva nem tudtak tollat ragadni.

         Ügyes kezű íróinknak köszönjük a részvételt, és további lelkesedést kívánunk nekik. 

Oklevelet és könyvjutalmat kaptak az alábbi meseírók:

Jelige                            Mese címe                                        Életkor

Narancsfiú:                   Szörp készül                              10 éves

Százszorszép”      Százszorszép                                    11 éves

Piskó                   Jótett helyébe jót várj!                          11 éves

„Patkó”                A sikeres névadás                                  9 éves

Macskamati         Egy kiscica kalandos napja                    9 éves

Ceruza 21            Az otthoni ceruza                                 11 éves

Oklevelet és tárgyjutalmat kaptak az alábbi meseírók:

Jelige                            Mese címe                                        Életkor

EviTünde             Sirokkó, a Veszélysziget harcosa     11 éves

Anasztázia           Szobatársam a Sátán                       14 éves

         Lopakodó 14       A kis autó kalandjai, Szivárvány,    14 éves

                                      Az óriás, Sárkányfik